ЛІДЭР-ЛІГА. 8 ТУР: НА ПРАНІЗЛІВЫХ ВЯТРАХ ЛІСТАПАДА
Мінулы, вятрысты і халодны уік-энд яшчэ не падвёў рысу пад восеньскім этапам аматараўскага міні-футбольнага марафону. Два перанесеных матча з удзелам каманд-медалістаў ЦУМа і PKS «Pogon» карэнным чынам уплываюць на канчатковы турнірны малюнак. А пакуль на вяршыні адзінаасобна знаходзіцца “срэбраны” “Гермес”.
“Гермесаўцы” даволі катэгарычна адмовілі прадстаўніку “Работнічкаў” наконт пераноса іх гульні на суботу. У нядзелю на падмогу “македонцам” здолеў пад’ехаць толькі Сяргей Козак, які заняў месца на чале атакі. “Работнічкі” с першых хвілін гулялі ад абароны, не дазваляючы “памаранчавым” праводзіць іх фірменныя камбінацыі. У сваю чаргу “македонцы” зладзілі пару перспектыўных вылазак, якія заканчваліся небяспечнымі стрэламі. А вось калі “Гермес” пачаў выкарыстоўваць сваю дальнюю артылерыю, гэта адразу прынесла свой плён. На 10-й хвіліне Дзмітрый Баронін зладзіў вельмі моцны “кросс” і мяч рыкашэтам ад штангі апынуўся ў браме “работнічкаў”. Умацавалі сваю перавагу “срэбраныя” яшчэ да антракта. Усе той жа няўрымслівы Баронін прабіў галавой і Сяргей Дзянісаў, страціўшы раўнавагу на коўзкім пакрыцці, крануўся мяча рукой. Аляксей Кубік на “кропцы” спрацаваў бездакорна. Пасля перапынку Козак практычна не адыходзіў назад, і меў тры чыстыя выхады сам на сам з Віталем Кіпенем. Кіпер атрымаў перамогу ва ўсіх рандэву. У сваю чаргу “памаранчавыя” даволі эфектыўна выкарысталі вольную прастору ў тыле суперніка і яшчэ тройчы святкавалі галявы поспех.

Шестой тур не оставил в лидерлиговом строю команд, которые бы не потеряли очков. Последним бастионом в этом списке был «ЦУМ». А его оппонентом непредсказуемый даже сам для себя «Сенаторс». Бой был знатный. «Универсальные» себе не изменяли. Активно шли вперед. Прессинговали, поддушивали. «Полосатики» грамотно работали в откат. Контрили. И однажды дождались перспективного выпада три в одного. Но шансом своим не воспользовались, и едва не были тут же наказаны. Олег Король и Миша Литвинчук на пару организовали отличный момент для Димы Борисюка набежавшего на дальнюю стойку. Форвард с метра наверняка бил головой, однако в створ минимально не попал. Соперники и в дальнейшем продолжали охаживать друг дружку острыми атаками, но извлечь дивиденты смогли только «сенаторы». Под занавес тайма сыграла комбинация «на столба» и завершавший атаку Макс Зайчук сумел-таки пробить невероятно несговорчивого в этом сезоне Юру Козлова. После антракта игра шла по счету, изобиловала массовыми стыками, апелляциями, но смотрелась на одном дыхании. «Шершни» демонстрировали редкий в их исполнении маневр — «два автобуса», в силовой манере удерживая волны накатывавших на них атак «универсальных». У ворот «сенаторов» полыхало зарево. В ряде эпизодов на пути мяча вставал только гибкий как кобра Иван Ковальчук. Доставалось и арбитру матча Андрею Шепу. Матч, который он накануне обслуживал на уровне республиканского чемпионата по мини-футболу (а Андрей один из тех, кто регулярно обслуживает миник на самом высоком национальном уровне), казался ему легкой прогулкой. После того как поединок был завершен рефери еще долго беседовал с Олегом Ивановичем Королем. Кстати, поздравляем тренера «Гранита» с выходом его команды в высшую лигу! Что до эпизода с возможным пенальти, то он получил следующую трактовку. Кипер, отражая удар, повернулся боком и если бы мяч не попал в руку, то он попал бы в корпус. В таких моментах, в минике, пенальти не назначается. Рука не увеличила площадь тела.